Czy miłość trwa wiecznie?

Przede wszystkim: co to znaczy „wiecznie”? Trudno to sobie wyobrazić, co może oznaczać w praktyce taki przysłówek. W związku z tym jeszcze trudniej powiedzieć, czy miłość może „tyle” trwać. „Wieczna miłość” – przywykło się tak nazywać związek dwojga ludzi, których tylko śmierć jest w stanie rozłączyć.

Czy taka istnieje w realu? Na stare lata to już tylko przyzwyczajenie, czy nadal gorące uczucie? Na pewno po części to pierwsze, ale jeśli związek wciąż trwa, to oznacza również, że istnieje wzajemne poszanowanie dla siebie, a więc musi się to przynajmniej w jakiejś mierze wiązać z uczuciami.

Czy miłość trwa wiecznie?

Owszem, jest wiele par, które nadal są ze sobą, pomimo tego, że ich miłość dawno przeminęła. A więc pozostało przyzwyczajenie, a także wzajemne obowiązki na przykład względem niedorosłych dzieci. Ktoś kiedyś wypowiedział pewne zdanie: „Miłość wszakże trwa wiecznie, o ile dwaj kochankowie umierają młodo”.

Co mógł mieć na myśli? Prawdopodobnie to, co ja już powiedziałam na początku – że na stare lata pozostaje niemal wyłącznie przyzwyczajenie i stabilizacja, której nie chce się burzyć czy zmieniać. Tylko że absolutnie nie musi tak być. Nie, nie! Wszystko bowiem zależy od partnerów. A także od tego, w jakim stopniu szanują drugą osobę oraz fakt, że… „czas ucieka, wieczność czeka” (Jan Paweł II).
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#czy miłość trwa wiecznie

Authors
Tags

Related posts

Top